Latvijas Alus ražotnes

Alu varētu dēvēt par Latvijas nacionālo dzērienu, jo šis dzēriens ir ne tikai iecienīts, bet, ja tā var teikt, pat svēts ikvienam latvietim, ne velti latviešu tautiskākajos svētkos – Jāņos – mēs dzeram tieši alu. Un tāpēc mēs arī paši Latvijas teritorijā ražojam alu, kurš ir garšīgs, svaigs un galvenais latviešu.

Pašreiz Latvijā pastāv veselas 29 lielākas un mazākas alus darītavas, no kurām lielākā ir Aldaris, taču šajā sarakstā vēl atrodas tādas populāras un tautā mīlētas alus ražotnes kā Lāčplēsis, Brālis, Piebalgas Alus, Līvu Alus, Cēsu Alus, Užavas Alus, Bauskas Alus, Odzienas muižas alus, Brenguļu alus, Valmeirmuižas alus un vēl virkne citu alus ražotāju.

Aldaris

Aldaris kā jau minēju ir Latvijas lielākais alus un citu alkoholisku un bezalkoholisku dzērienu ražotājs. Šī akciju sabiedrība oficiāli ir dibināta 1992. gadā, taču par tās aizsākumiem tiek dēvēta 1865. gadā nodibinātā alus darītava “Waldschlößchen” Bavārijā Vācijā. Bet, kad 2008. gadā Aldara alus brūvētāju savā īpašumā ieguva “Carlsberg Grupa”, tā patiešām pārtapa par tādu alus ražotavu, kādu to var redzēt vēl tagad.

Cēsu alus

Arī Cēsu alus darītava ir ļoti nozīmīgs spēlētājs Latvijas alus ražotāju pulkā, jo arī šī alus ražotne ir viena no lielākajām Latvijā. Šīs alus ražotnes vēsturi var meklēt jau tālajā 1590. gadā, kad pirmo reizi Cēsu pils revīzijas protokolā tika ieraksta informācija par iesala žāvēšanu un apiņu dārziem, kas ir alus pamata izejvielas. Vairākus gadu simtus vēlāk 1878. gadā tiek uzbūvēta pirmā Cēsu alus darītava, bet gandrīz simts gadus vēlāk tiek izveidota tāda Cēsu alus darītava, kādu mēs to pazīstam šodien. Pašreiz Cēsu alus ir vienīgā alus darītava, kura izmanto tikai Latvijā audzētus miežus un ražo lielu daudzumu dažādu ne tikai alkoholisko, bet arī bezalkoholisko dzērienu.

Valmiermuižas alus

Viens no Latvijas alus ražotāju jaunākajiem spēlētājiem ir Valmeirmuižas alus, taču īsā laikā šī Valmierai blakus esošā alus darītava ir ieguvusi ne tikai kritiķu, bet arī alus mīļu atzinību un mīlestību. Valmiermuižas alus darītavas vēsture ir ļoti nesena – tā tika izveidota ap 2009. gadu, taču vietas, kurā atrodas Valmiermuižas alus darītava – Valmieras muižas vēsture ir daudz senāka – šī muiža savā vietā atrodas jau kopā 1624. gada, un laika gaitā tai ir bijušas virkne dažādu pielietojumu. Pašreiz Valmiermuižas alus ražo 9 dažādas alus šķirnes, kuras tu vari baudīt kā pašā alus darītavā, tā vairumā Latvijas lielāko veikalu.